Maaliskuu
Tiistaitreffit 1.3.
Asianajaja, varatuomari Maija Halkosaari-Mäki oli maaliskuun tiistaitreffien ensimmäinen esiintyjä. Hänen aiheenaan oli: "Ikääntymisen ennakointia - perhe- ja perheoikeudellista suunnittelua." Erittäin valaisevassa esityksessään Maija käsitteli periytymisen ja perinnönjaon monia puolia ja ongelmia sekä edunvalvonnasta huolehtimista. Sehän ei ole mitenkään vain ikäihmisten asia, vaan oikeastaan melkein kaikkien. Yleisöä oli tuvan täydeltä eli 60 jäsentä, ja kysymyksiä esitettiin runsaasti.

Tiistaitreffit 8.3.
Vierailimme toisen kerran sairaala Neossa. Edellinen käynti oli 2013, jolloin sairaala Neo oli ollut toiminnassa vasta suhteellisen lyhyen ajan. Nyt toiminta on laajentunut valtavasti. Neon toimintakonsepti on sellainen, että he eivät tee esim. tekonivelleikkauksia eikä potilaita oteta sairaalaan yöksi. Lääkäreitä on yli 100 ja kaikki lääkärit ovat myös yhtiön osakkaita kuten muutkin työntekijät. - Tällä kertaa meille esitelmöi silmätautien erikoislääkäri, lasiais- ja verkkokalvokirurgi Janne Liukkonen, joka kertoi silmsairauksista (kaihi, glaukooma ja ikärappeuma) ja niiden hoidosta ja leikkauksista. Osoituksena mm. kaihileikkausten valtavasta kehityksestä oli se, että esitelmöitsijä aloitti leikkauksen Turun yliopistollisessa keskussairaalassa klo 14.02 ja runsaat puoli tuntia myöhemmin hän jo saapui pitämään esitystä yhdistyksemme jäsenille, joita oli paikalla yli 90. - Mielenkiintoinen ja erittäin selkeä esitys, joka kilvoitti yleisöstä lukuisia kysymyksiä.


Tiistaitreffit 22.3.2016
Tänä tiistaina yhdistyksemme vieraina olivat Riikka Kauppila ja Anri Nikula, jotka ovat molemmat olleet mukana laatimassa sivuston "turku.fi" uutta ilmettä.Esitykset olivat kiiinnostavia ja kaikille kävi selväksi ainakin se, että valtavan työn lopputuloksena on kokonaisuus, joka ei avaudu kenellekään aivan hetkessä. Keskustelua ja kysymyksiä heräsi puhuttaessa "Fölistä" ja tietojen löytämisestä kunkin tarpeita varten. Pyrimme kutsumaan toimitus-johtaja Sirpa Kortteen tiistaitreffeille jossain myöhemmässä vaiheessa. Toinen kysymyksiä herättänyt aihe oli sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut, joita kumpikaan esiintyjistä ei ollut mukana työstämässä. Tähänkin tärkeään aiheeseen pyritään palaamaan uudelleen. Esitelmöitsijät kehottivat antamaan palautetta sivustosta. Jokaiseen palautteeseen vastataan ja vastauksen tulee olla valmis viimeistään 5 vuorokauden kuluessa. - Kiinnostava ja hauskakin iltapäivä!


Tiistaitreffit 29.3.2016
Tlaisuuden vieraana oli linja-autoytiö Citybussi Oy:n
liikennöitsijä Juha Virtanen. Juha esitteli Fölin
toimintaa käyttäenyhtiön verkkosivuja.
Kaikkia asioita ei ollut aivan helppoa löytää
ja Juha lupasikin viedä viestiä ongelmista eteenpäin.
Keskustelu kävi vilkkaana ja kysymyksiä esitettiin runsaasti.
